Go Software Development

Golang(Go) Programlama Dili

Written by Burak Yılmaz

Bu yazıda beraber Go nedir? Neden ortaya çıktı? Neden öğrenmeliyiz? sorularının cevaplarını inceledikten sonra, geliştirme ortamını hazırlayıp ufak ufak kodlar yazacağız. Aslında bu dilde çok tecrübeli değilim, yeni başladığım firmada bazı projeler Golang ile yazılmış. Bu yüzden hem öğrenecek hem de öğrendiklerimi size aktarmaya çalışacağım.

Go nedir? Go; 2007 yılında geliştirilmeye başlanmış, Google tarafından desteklenen, açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. İlk kararlı sürümü 2012 yılında yayınlanmıştır.

Go; basit, güvenilir ve verimli bir yazılım oluşturmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir programlama dilidir.

https://golang.org/

Neden geliştirildi? Google’ın yaşadığı performans, zaman, uyumluluk, derleme gibi problemleri çözmek için geliştirmiştir. Go‘nun bir çok avantajı olduğu gibi, dezavantajları da var. Generics ve error handling olmaması dezavantaj gibi gözükmekte fakat bu özellikler performans kaybına sebep olduğu için bilerek konulmamış. Hatta performanslı çalışacağı bir yol bulmadıkça da eklemeyeceklermiş.


Neden öğrenmeliyiz? E öğrenmesi çok kolay 🙂 Java veya C#’da olduğu gibi OOP’un derinliklerinde kaybolmuyor tam aksine kod yazarken şöyle bir ohhh diyorsunuz.

 • İçerisinde sadece 25 tane keyword var :
break   default   func  interface select
case   defer    go   map    struct
chan   else     goto  package  switch
const   fallthrough if   range   type
continue for     import return   var
 • Performans odaklı
 • Tek bir binary dosyasına derlenir ve bunu çalıştığı sisteme göre yapar. Bağımlılığı yoktur ve runtime’ı içinde gelir. Yalnız bu durumda da output olarak çıkan bu dosyanın büyük olma gibi bir durum ortaya çıkıyor.
 • Native olarak gelen concurreny mimarisi gerçekten etkileyici. Channel denilen kavramlar üzerinden aynı anda birden fazla fonksiyon çalıştırılabiliyoruz. Bu konuyu daha sonra derinlemesine inceleyelim bence 🙂

About the author

Burak Yılmaz