C# Software Development

Nesne Yönelimli Programlama(Object Oriented Programming)

Written by Burak Yılmaz

Uzunnn bir aradan sonra sahalara hızlı bir dönüş yapıyorum. 1 ay boyunca OOP(Object Oriented Programming) makaleleri yazmayı planlıyorum, he böyle düşünüyorum yazmaya vaktim olur mu bilmiyorum 🙂

Nesne yönelimli programlama (Obejct Oriented Programming) yazılımdaki karmaşıklığı ya da kapsamı artan yazılımların basitçe ve hızlıca geliştirilebilmesi için kullanılan yaklaşımlar ve tekniklerdir.

Öncelikle genel OOP kavramlarına bakacağız beraber. Ardından OOP disiplinlerini genel olarak konuştuktan sonra yazı dizimizi Design Pattern’lar ile bitireceğiz.

Peki neden bu kavramları, bu disiplinleri öğreniyoruz? Tabii ki iyi kod yazmak için, peki iyi kod nasıl yazılır? Bana göre iyi bir kodun 5 temel maddesi vardır. Bunlar :

  • Okunabilirlik
  • Genişleyebilirlik(extendibility)
  • Yeniden kullanılabilirlik(re-usability)
  • Bakım kolaylığı(maintainability)
  • Zaman/Maliyet ***

Yukarıda yazdığım maddelerin tamamı aslında zaman ve maliyet ile ilgili. Hepimiz bu maddeleri uygularken ileride yeni bir geliştirme, ek bir özellik çıktığında çok fazla efor sarfetmeyelim, zorlanmayalım düşüncesiyle uyguluyoruz. Haydi o zaman bir sonraki yazıda kavramları öğrenelim…

About the author

Burak Yılmaz